Napište nám!

KONTAKT:   800 100 586     n-a@n-a.cz

Jsme na Youtube a nově i na Instagramu! Sledujte i náš Facebook.

FIRMA
dobrá káva pro lepší výkon
DOMÁCNOST
nejlepší káva u vás doma
HORECA
pro hotel či restauraci
Zaregistrujte se do našeho newsletteru.
SPECIAL

Profesionální řešení vynikající kávy pro Vaši restauraci / hotel

Profesionální řešení pro Vaši restauraci

VYNIKAJÍCÍ KÁVA

Upozornění

Prezentace zboží je informativního charakteru, a nejedná se o náš návrh na uzavření smlouvy ve smyslu § 1732 odst. 2 občanského zákoníku. Pro uzavření smlouvy je nutné, abyste odeslali objednávku, a aby došlo k přijetí této objednávky z naší strany.

Seznam alergenů naleznete zde.

Specialista na kávu ve firmách, česká firma Nápojová ambulance, již dvacátý rok aplikuje standardy na občerstvení v práci ze Skandinávie na českém trhu. Není totiž náhodou, že ne Italové, ale Skandinávie vede ve spotřebě kávy na hlavu. Průměrná spotřeba kávy na obyvatele na rok je ve Švédsku a Finsku 9,7 kg , proti českým 4 kilogramům.

Přestávka na kávuExperti to vysvětlují potřebou udržovat organismus nabitý energií v severském klimatu. Sice se nejvíce kávy vypije v domácím prostředí, ale v práci jsou ve Švédsku přestávky na kávu povinné. Vychází to z tradice, ale má to svou logiku. Přestávka na kávu zvyšuje bezpečnost, soustředění, zvyšuje pozornost a přispívá k soudržnosti na pracovišti.

Je to příležitost rychlé relaxace i sociálních setkání. Pracovní přestávka, spojená s kávou má ve švédsku svůj přesný termín, „fika“ . Fika je v severské zemi tradicí, kterou si dopřejí všichni bez rozdílu věku a není to pouze obyčejná přestávka na kafe.

Slovo fika se poprvé objevilo v roce 1913. Jeho původ je nejistý, ale Švédové shodně prohlašují, že jde o žargon vzniklý ze slova kaffe, jehož slabiky byly převráceny, a tak vzniklo nejprve feka a pak fika. Toto nové slovo se během let stalo typickou švédským společensko-pracovně-sociálním fenoménem.

Jak FIKA probíhá? Uděláte si přestávku na kávu. Slovo přestávka je magické. Opravdu se na chvíli oprostíte od práce, posadíte se mimo pracovní místo, vychutnáte si dobou kávu, dobrý zákusek a také dobrou společnost. Lze jej tedy definovat jako neformální setkání skupiny přátel, či známých spojených s čirou radostí z dobrých věcí.

Tento typicky švédský zvyk si díky svému sociálnímu přesahu a zvyšující se obliby skandinávské kultury nachází cestu dále do Evropy. „Obecněji symbolizuje přestávka fika rovněž umění na chvíli se zastavit“, říká Anna Bronesová. „Například ve Spojených státech se pije káva za pochodu. Ale ve Švédsku si lidé odpočinou a vychutnají si tu chvíli. Takové okamžiky lidé stále více vyhledávají,“ dodává.

Švédština se u toho nezastavila a začala vytvářet odvozeniny:
„fikasugen“ znamená mít chuť na fika
„fik“ , káva podávaná při fika
„fikarum“ , místo v práci vyhrazené pro fika